První šachový úspěch

První šachový úspěch

          Matyáš Raab vybojoval na Krajském přeboru Jihočeského kraje v praktickém šachu mládeže jednotlivců v kategorii chlapci do osmi let věku vynikající třetí místo. Turnaj se konal na Nových Hradech ve dnech 19. až 20. června 2021. Jednalo se o Matyášův první šachový turnaj a ihned se zařadil mezi nejlepší šachisty Jihočeského kraje.

Jak se to mohlo stát?

Matyáš jevil zájem o šachy již v mateřské školce. S šachovým tréninkem ale začal až v září 2020, když šel do první třídy (je dobré, když mladí šachisté již znají začátek abecedy. Ještě lépe je, když již umí číst.). Kovidová opatření znemožnila konat tradiční šachové kroužky, a proto se Matyáš zapojil do distančního tréninku v rámci Klubu logických her se zaměřením na šachy, který organizuje Šachový oddíl Tělovýchovné jednoty Hraničář Horní Stropnice (šachový trenér Mgr. Vilibald Rolínek).

Matyáše logické hry včetně šachů baví, poměrně rychle zvládl šachová pravidla a základní šachové dovednosti. Aby mohl hrát šachové turnaje bez jakéhokoliv omezení, zaregistroval se v listopaduc2020 do Šachového svazu České republiky.

Matyáš se na šachové turnaje těšil, ale žádné se nekonaly. Nakonec se dočkal. V uvedené kategorii nastoupilo celkem 17 soutěžících (jedenáct chlapců a šest dívek, chlapci a dívky hrají společně, ale hodnotí se zvlášť).). Matyáš uhrál 3, 5 bodů ze sedmi možných. Skončil na vynikajícím třetím místě. Jenom malé soutěžní zkušenosti jsou příčinou, že Matyáš neskončil ještě lépe. Výsledková tabulka je na:

http://chess-results.com/tnr566337.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&snr=11

Pokud se bude Matyáš nadále pilně věnovat tréninku a občas si zahraje šachy s vrstevníky nebo dospělými, budou jeho výsledky ještě výraznější.

To vše si může Matyáš ověřit na Mistrovství České republiky v rapid šachu, které se má konat na podzim opět na Nových Hradech. Takže přejme Matyášovi hodně radosti a úspěchů za šachovnicí.