Úspěšné šachové vykročení

Šachový výcvikový rok 2018/2019 jsme zahájili opožděně a okamžitě „naplno“. Po prvním letošním tréninku nás totiž hned čekalo první kolo krajské šachové soutěže – Velká cena Jihočeského kraje KP 2018/19 v rapid šachu mládeže – open. Odvahu přihlásit se měli čtyři zájemci. Jeden zaspal, takže do Českých Budějovic vyrazil na svůj první šachový turnaj Matyáš Hokr a již o něco šachově zkušenější sourozenci Anna a Jan Pávkovi.

Velkou změnou oproti předchozím ročníkům je nový herní systém. Mladí šachisté a šachistky jsou nasazováni do skupin (hoši a dívky hrají spolu) podle šachové výkonnosti (ELA) a ne podle věku. Stalo se tak, že náš šestiletý Matyáš nastoupil proti čtrnáctiletému soupeři a šachovou partii vyhrál. V šachách totiž rozhoduje úroveň šachového myšlení, ne věk.

Výhody nového systému jsou především v tom, že odpadnou zbytečné partie mezi výkonnostně hodně se lišícími šachisty (o hodně slabší hráči velice těžko mohou silnějšího protivníka porazit a výkonnostně silnější hráči se neučí hrát šachy s plným nasazením). Další výhodou je, že se hraje s možností postupu do vyšší výkonnostní skupiny. Je tu tedy další motivační faktor.

Jako každý systém, má i tento určité slabiny. Pro pořadatele je náročnější, turnaje se musí „zaběhnout“ a odstranit je nutné všechny objevující se problémy.

A nyní k našim hráčům. Sourozenci Pávkovi podali solidní výkon. Bylo znát, že delší dobu nehráli vážné partie, takže se dopouštěli zbytečných chyb. Oba skončili v druhé polovině startovního pole v bezpečné vzdálenosti od posledního místa.

S velkým zájmem jsem očekával start našeho nejmladšího šachisty Matyáše Hokra. Spolupracovat s Matyášem a jeho rodiči jsem začal v loňském roce. To byl Matyáš ještě předškolák, ale o šachy již jevil velký zájem. S pomocí otce zvládl základní šachové znalosti a dovednosti na velmi dobré úrovni. Většinu členů našeho šachového kroužku na konci loňského školního roku poměrně snadno porážel. Jak to tedy dopadlo na krajské úrovni?

Matyáš jako jeden z nejmladších účastníků nastoupil neohroženě v dvacetičlenné skupině začínajících šachistů (ELO 1000). Bez větších problémů odehrál sedm kol, což je celodenní záležitost. Prohrál pouze dvě partie se soupeři na konečném prvním a druhém místě. Vybojoval tak vynikající třetí místo a získal první šachovou medaili. Všichni jsme přesvědčeni, že další budou následovat.

Další informace a fotografie jsou zveřejněny na našich webových stránkách http://sohranicar.cz/vc-jck-1-turnaj/.

Informace pro všechny šachové zájemce – VEČERNÍ ŠACHY

V šachovém výcvikovém roce 2018 / 2019 jsme otevřeli ve spolupráci se ZŠ Nové Hrady pro všechny šachové zájemce tzv. večerní šachy. Každý čtvrtek, kdy je školní vyučování, se v době od 18:00 hodin do 20:00 hodin scházíme v učebně výpočetní techniky (vchod ze dvora u tělocvičny ZŠ Nové Hrady, Komenského ulice 30). K šachovému výcviku či hře je možné využít i počítače, které jsou v počítačové učebně.

Večerní šachy vede Jan Flieger, šachový trenér IV. VT.

                                                                     Mgr. Vilibald Rolínek

Článek je zveřejněn v Novohradském zpravodaji.